Ako rozpoznať kvalitné topánky?

Po dlhej odmlke, prevažne kvôli pracovným povinnostiam, som sa opäť rozhodol napísať niečo k topánkam. Dnes sa pozrieme hlavne na to, ako by mali vyzerať kvalitné topánky.

Existujú dve skupiny ľudí: tí ktorí nosia topánky lebo musia a na druhej strane sú tí, ktorým záleží na tom čo nosia, hľadajú niečo iné, kvalitné. Tento článok je práve o tom. Všeobecne sa topánka skladá z 5 základných častí. Sú to vonkajšia časť, vnútorná podšívka, stielka, podrážka a podpätok. Vonkajšia časť obsahuje v prednej časti špičku, zvršok, hrdlo, jazyk, bočné diely s otvormi pre šnúrky, golier a zadnú časť. Toto sú také elementárne časti každej spoločenskej topánky.

Teraz ale poďme na znaky, ktoré obsahujú kvalitné topánky. Dopredu ale vravím, že niekedy rozpoznať kvalitnú obuv od tej menej kvalitnej, býva dosť ťažké, lebo v dnešnej dobe sa už vyrába hoci čo. Veľakrát to už musí mať človek takpovediac ,,v oku,, napozerané, alebo takým dobrým indikátorom býva prestíž danej značky.

VZHĽAD KOŽE: Na kvalitnej obuvi si všímame najskôr jej vzhľad, to znamená, že prvý dojem býva asi najdôležitejší, keďže nik si asi nebude kupovať topánky, ktoré sa mu nepáčia 🙂 Keď sa pozrieme na kožu, všímame si drobné škrabančeky, dierky, ktoré už sú takým predilekčným faktorom, že sa nejedná o kvalitnú kožu. Ďalším indikátorom je to, aby tá koža nebola popraskaná. Keď už je popraskaná v obchode, ako asi bude vyzerať po mesiaci nosenia. Sú to väčšinou mäkké, nekvalitné kože. Koža je v majorite hovädzia. U tých kvalitných, alebo najšpičkovejších topánkach je hlavne z hornej časti zvieraťa. Spodná časť býva zničená od toho, ako zviera leží v tráve. Sú tam drobné škrabance, či jazvy. Niektoré topánky, najmä čižmy, môžu byť vytvorené z konskej kože, tzv. cordovan. Tá koža je pomerne hrubá a pevná. Okrem týchto zvierat sa používa koža aj z iných, exotických zvierat, ako pštros, či krokodíl, no ale tie s eleganciou väčšinou nemajú veľa spoločného.

čižmy z cordovanu od firmy Carmina

ŠPIČKA: Potom si všímame tvar špičky. Tá by mala byť oblá, poprípade mierne do špica. Vyhýbame sa topánkam so štvorcovou špičkou, ktorá pripomína nanuk 🙂 Oblúkom obchádzame topánky, čo majú dlhé špicaté špičky, tie sa zvyknú po čase ohnúť a vyzerá to strašne. Ako nejaký ,,podnikateľ,, s fejkovými voňavkami.

PODRÁŽKA: Tretím a zároveň najdôležitejším indikátorom, ako spoznať kvalitnú obuv je podrážka. Podrážky môžu byť lepené (tých je asi 98% na trhu) a šité. Šité bývajú 1.blake metódou, 2. blake rapid metódou a 3. goodyear welted tzv. rámová konštrukcia (pravdepodobne najlepšia metóda). Fakt dobré topánky majú šitú podrážku, no tie prémiové dokonca ručne šitú podrážku. Lepené topánky u nás nájdete takmer v každej predajni obuvi. Sú to topánky do tých cca 100e.

Blake metóda – spočíva v prišití stielky a podrážky o vonkajšiu časť stehom. Zvyknú ich vyrábať najmä v Taliansku. Sú mäkšie pri chôdzi, tenšie, no na druhej strane skôr premoknú. U nás ich nájdeme napr. u Blažeka.

Blake rapid – je niečo podobné, no medzi komponentmi, čo sú zošité, má vloženú ešte jednu strednú vrstvu.

Rámová konštrukcia (goodyear welted) – podľa niektorých najlepšia, no je to skôr uhol pohľadu. Základ tvorí úzky dlhý pás kože tzv. rám, do ktorého je všitá stielka a následne do nich vonkajšia časť. Potom celý komplex sa prišije pomocou rámu o podrážku. Topánka je pevnejšia, ak sa prechodí podrážka, tak následná výmena je ľahšia. Rekonštrukcia môže prebehnúť aj 5x a nepremoknú tak rýchlo. Preto tieto topánky, pri správnej starostlivosti vydržia aj dekády. Cenovo sa pohybujú od tých 150e nahor.

Obuvníci, ktorí vyrábajú topánky na zákazku, tzv. bespoke metódou, ich prišívajú ručne. Tieto podrážky majú nádherný tvar, dizajn, používajú na nich najlepšie kože, ale to sa cenovo pohybujeme už v tisícoch eur.

nádherná bespoke podrážka od Gaziano & Girling

Sú aj iné konštrukcie, ktoré sa používajú najmä pri čižmách za účelom ich nepremokavosti. Napríklad tzv. Nórska metóda, alebo Veldtschoen.

KOMFORT: Nakoniec netreba zabúdať na komfort. Topánky, ktoré Vás budú tlačiť asi nebudete nosievať. Výrobcovia kvalitných topánok používajú aj medzi číslovanie, to znamená napríklad 8 a pol. Skúste si ich teda pri kúpe na nejakú chvíľu obuť a uvidíte, či tlak na niektorých miestach je v rámci normy. Ak nie, tak radšej si vezmite o pol čísla väčšie. No na druhej strane je pravda, že topánky časom povolia. Jeden taliansky výrobca topánok hovorí, že obuv je nutné rozchádzať 24 hodín. Pozor, nie jeden deň, ale 24 hodín. To je ten čas, za ktorý by sa mal tvar topánky prispôsobiť Vášmu chodidlu.

Tak najbližšie, keď si budete vyberať topánky, možno si spomeniete na tieto rady a snáď Vám pomôžu pri vašej kúpe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *