Ako rozdeľujeme elegantné topánky, 2. ČASŤ – DERBY, BLUCHER

V minulom článku sme sa pozreli na jeden z dvoch základných typov elegantných topánok – oxford. Dnes si priblížime druhý typ – derby. Ako podtyp tu zaraďujeme aj tzv. blucher, ktorý si taktiež opíšeme.

DERBY – tento pojem sa začína objavovať až v druhej polovici 19teho storočia. Jedna z teórii o vzniku tohto typu obuvi hovorí, že zákazník, ktorý si dával šiť obuv u svojho obuvníka, mával problémy s ich obúvaním, keďže mal široké chodidlo, preto mu obuvník navrhol obuv s otvoreným šnurovaním. Toto je teda základným charakteristickým znakom derby typu – otvorené šnurovanie.

otvorené šnurovanie charakteristické pre derby typ topánok (Carmina)

Konštrukcia týchto topánok spočíva v tom, že kusy kože po stranách, sú prišité k prednému dielu topánky, čím vytvárajú otvorené šnurovanie. Tieto bočné kožené diely pokračujú do zadnej časti, kde sú prišité do kopy.

bočný kus kože je prifixovaný k prednému dielu topánok (Loake)

Rovnako ako oxford, tak aj derby môžeme rozdeliť podľa formálnosti, ktorá býva vyjadrená podľa dekoratívneho dierkovania. Najviac formálne sú čisté derby bez vzorovania, alebo aj cap toe (aj keď tie sú charakteristickejšie pre oxford typ). Potom postupne s pribúdajúcimi dierkami strácajú na formálnosti ako quarter brogue, semi broque a full broque. Taktiež sa stretávame napr. aj so spectator typom.

,,čisté,, derby bez vzorovania, najformálnejšie (Loake)
cap toe derby – taktiež formálne topánky (Carlos Santos)
quarter brogue derby – dierky v prednej časti (Carmina)
semi brogue derby – v prednej časti aj medalion (Allen Edmonds)
full brogue (wigtip) derby – dekoratívne dierkovanie na celej topánke (Allen Edmonds)
spectator derby (Silvano Lattanzi)

BLUCHER – táto topánka má vojenský pôvod. Ide v podstate o derby, respektíve o variantu veľmi podobnú derby typu. Má teda otvorené šnurovanie. Konštrukcia spočíva v tom, že po stranách nemá kusy kože prišité k prednému dielu, ale obsahuje jeden kompaktný diel kože, ktorý plynulo prechádza z prednej časti, do zadnej.


blucher – predná časť topánky plynulo prechádza po boku až do zadnej časti (Cheaney)

Charakteristickým znakom je aj malý kus kože v tvare hokejky, do ktorého sa upínajú šnúrky. Vzhľadom na to, že sú väčšinou bez perforácie, tak majú formálnejší charakter ako vzorovaný derby typ. Samozrejme aj tento typ môže byť s dierkovaním, napr. longwing.

blucher – obsahujú malý kus kože v tvare hokejky, kde sa upínajú šnúrky (Berwick)
longwing blucher – menej formálne topánky so vzorovaním (Carmina)

Možno máte v tom trochu nejasnosti, koľko typov obuvi poznáme, keďže stále nové pribúdajú, no v skratke si stačí zapamätať, že oxford je viac formálnejší ako derby, a čím viac perforačných otvorov, tým sú menej formálne. V dnešnej dobre, sa už tak striktne nepozerá na jednotlivú obuv, ako niekedy, preto určite nič nepokazíte ani keď si vezmete full brogue derby k business obleku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *