Ako rozdeľujeme elegantné topánky, 1. ČASŤ – OXFORD

Každý chlap má doma aspoň jeden pár spoločenských topánok. Ja osobne preferujem názov elegantné, keďže názov spoločenské vo mne evokuje niečo, čo súvisí len s nosením do spoločnosti. No bude to pravdepodobne tým, že si ich obúvam takmer vždy, napríklad do mesta, práce, obchodu atď. V podstate asi všade, okrem lesa a športu. Tieto topánky rozdeľujeme do dvoch základných skupín – Oxford a Derby. Existuje ešte podtyp tzv. Blucher, no ten radíme k derby typu. Dnes sa pozrieme na oxford typ.

OXFORD – táto obuv je pomenovaná po Oxfordskej univerzite. História týchto topánok siaha do roku 1840, kedy sa k oblekom (neboli to obleky aké poznáme dnes) nosili čižmy. Bolo to preto, lebo v tom čase boli cesty prevažne zablatené, rozbité, špinavé, podobne ako u nás na niektorých úsekoch 🙂 Opätok a tvar čižmy sa začal postupne zmenšovať, na tvar aký poznáme dnes. Charakteristickým znakom týchto topánok je uzavreté šnurovanie. Zvršok obuvi, to je tá predná časť, kde sú šnúrky, je v spodnej časti spojená a pokračuje v diskrétnej línii smerom nahor, čím uzatvára topánku a dáva jej elegantný, jednoduchý vzhľad.

uzavreté šnurovanie charakteristické pre oxford topánky (na foto značka Loake)

Všeobecne sa jedná o formálnu obuv, no pozor, nie každý typ. Oxford je nutné si rozdeliť ešte do 2 skupín, a to bez vzorovania a so vzorovaním (perforačnými dierkami). Bez vzorovania sú formálnejšie, s dierkami voľnočasové. Existuje množstvo variant, no povieme si len základné, najbežnejšie typy.

  • Cap toe – najbežnejší typ oxford topánok, ktorý je bez vzorovania. Nemá žiadne dierky, len hladké čisté línie. V prednej časti má charakteristický šev, ktorý pretína celú topánku. Je to najklasickejší typ pánskej formálnej topánky, v čiernej farbe sa hodí na operu, ples atď. Pri správne zvolenom business obleku, kľudne aj do mesta.
Cap toe – v prednej časti charakteristický šev (Barker)
  • Quarter brogue – tento typ je už s dierkovaním. História dierkovania je čisto pragmatická. Nosievali sa na vidieku, kde často pršalo, preto sa do nich robili dierky, cez ktoré dažďová voda vytekala. Quarter brogue má dekoratívne perforovanie v prednej časti dopánky, teda v mieste zvanom cap toe. Zo spomínaného brogovania, je naviac ,,formálny,, lebo má najmenej dierok.
quarter brogue – dierky v prednej časti (Gaziano & Girling)
  • Semi (half) broque – je vyšší stupeň dierkovania, kedy okrem vyššie spomínaného obsahuje v oblasti špičky aj dekoratívny vydierkovaný vzor, tzv. medalion.
semi brogue – v prednej časti špičky tzv. medalion (Carmina)

Full brogue (wingtip) – najvyšší stupeň dierkovania, teda najmenej formálne. Špička je v tvare krídel, obsahuje aj medalion. Perforačné otvory sú pozdĺž celej topánky.

wingtip – špička v tvare krídel, bohaté vzorovanie (Loake)
  • Longwing – ďalší typ dierkovania, keď tie kvázy krídla pokračujú pozdĺž celej topánky až do jej zadnej časti, kde sa spájajú.
longwing – ,,krídla,, prechádzajú do zadnej časti po stranách topánky (Edward Green)
  • Spectator – môžeme tu zaradiť aj tento typ, ktorý môže byť semi-, half- aj full brogue, no podstatná vec je to, že spodná časť, čo je v kontakte so zemou je tmavšia. Vrchná je svetlejšia, čím sa chráni aby vynikol ten kontrast. Tieto topánky boli obľúbené u hudobníkov v polovici 20tého storočia.
spectator – spodná časť tmavšia ako vrchná (Herring)

Whole cut – zaujímavý typ oxford dopánok, ktorý je zložený z jedného kusu kože, preto je konštrukčne najnáročnejší. V podstate celá topánky nemá švy ani záhyby a koža je zošitá len v jej zadnej časti. Jedná sa o formálnu obuv.

whole cut – z jedného kusu kože (Carmina)

Varianty oxford topánok ako U-tip, Balmoral, Austerity, alebo Seamless, nie sú príliš bežné, ba až raritné, preto by som ich bližšie nepredstavoval.

U – tip (Saint Crispin)
balmoral (Enzo Bonafé)
austerity (Carmina)
seamless (Saint Crispin)

Platí teda základné pravidlo, čím menej dierok a jednoduchých tvarov, tým sú topánky formálnejšie. Naopak, čím viac dierok, tým viac je obuv voľnočasová. Toto boli teda topánky typu oxford, nabudúce sa pozrieme na derby typ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *