VIETE AKÝ JE ROZDIEL MEDZI OBLEKOVÝ SAKOM, BLAZEROM A ŠPORTOVÝM SAKOM?

Určite ste si všimli, že v obchodoch s pánskou konfekciou je často používaný všeobecne názov blazer pre každý typ saka, ktorý ponúkajú. Naopak, nikdy sa nestretnete s názvom športové sako. Pre niektorých predajcov je zase každé sako označované ako oblekové. Na prvý pohľad je v týchto názvoch možno trochu chaos, no v tomto článku napíšem základné rozdiely medzi spomínanými kúskami pánskeho oblečenia. Prečo je vlastne dobre vedieť základné charakteristiky? Hlavne kvôli tomu, že každý jeden typ je určený na inú príležitosť. V neposlednom rade aspoň uvidíte, že koľko predajcov Vám vie poradiť ak potrebujete pomoc pri kúpe. V kvalitnom obchode/salóne s vyškoleným personálom by to nemal byť problém, no tých je na SR ako šafranu.

Oblekové sako: Začnem s najjednoduchším a najznámejším kúskom, ktorý má každý muž doma. Ako názov hovorí, jedná sa o sako, ktoré tvorí súčasť obleku. To znamená, že oba diely, poprípade aj vesta, ak sa jedná o trojdielny oblek, sú z jedného materiálu a farby. Tento typ je najformálnejší z týchto troch typov. Vyrába sa najmä z vlny v solídnych farbách ako modrá, šedá, hnedá, či čierna. Čo sa týka vzorovania, tak je buď bez vzoru, alebo obsahuje pásik, či kocku. Svetlejšie obleky so vzormi uberajú na formálnosti. Nosí sa takmer vždy s rovnakým párom nohavíc, no samozrejme nič nebráni ho kombinovať s oblekovými nohavicami inej farby (v tom prípade sa jedná o spezzato oblek), alebo s chinos nohavicami, ak chcete pôsobiť menej formálne. Vhodný je najmä na obchodné jednania, oslavy, divadlá a udalosti, kde sa vyžaduje väčšia distingvovanosť.

BESPOKE OBLEK TAIMAR
RTW OBLEK BLAŽEK
NETRADIČNÝ SEMIBESPOKE ,,SPEZZATO,, OBLEK TAIMAR, KTORÝ POZOSTÁVA Z NOHAVÍC A SAKA Z ROVNAKÉHO MATERIÁLU, LEN INEJ FARBY
MICHAEL DOUGLAS V TRADIČNOM BUSINESS OBLEKU

Športové sako:  Druhým najviac známym typom je športové sako, ktoré je zároveň najmenej formálne zo spomínaných. Toto sako je naopak separátne, neobsahuje rovnaký pár nohavíc. Vyrába sa napríklad z vlny, bavlny, či tweedu. Býva v najrôznejších farbách a vzoroch. Je teda opozitom oproti oblekovému saku. Ako názov hovorí, nosilo sa prevažne na športové udalosti ako sú dostihy, športov streľba, či rybárčenie. Taktiež aj na lov v konzervatívnom Anglicku. Pôvodne nebolo určené na nosenie v meste, ale najmä na vidieku. Dnes je vhodné pre voľnočasové, víkendové aktivity ako piknik, neformálne stretnutia alebo len obyčajne prechádzky po meste. Môžeme si k nemu vziať napríklad bavlnené nohavice alebo jeansy.

BESPOKE ŠPORTOVÉ SAKO TAIMAR, NEMUSÍ BYŤ LEN JEDNORADOVÉ
ŠPORTOVÉ TWEEDOVÉ SAKO BURBERRY´S
HUGH FRASER AKO CAPTAIN A. HASTINGS V TWEEDOVOM ŠPORTOVOM SAKU
MARIANO RUBINACCI V ŠPORTOVOM SAKU

Blazer: Tretím typom saka je blazer, ktorý je niečo medzi oblekovým a športovým sakom. Je teda menej formálny ako oblekové sako a zároveň viac formálny ako športové. Historicky sa viaže s veslárskymi klubmi a námorníctvom. Vyznačuje sa charakteristickými znakmi ako sú najmä farba a gombíky. Tradične najčastejšie býva v tmavomodrej farbe a v dvojradovom prevedení. Okrem tej sa môžeme stretnúť aj so zelenou, žltou a červenou farbou. Taktiež ojedinele môže obsahovať výrazné zvislé pásiky. Gombíky sú vždy kontrastné, najmä mosadzné, zlaté, rohovinové či strieborné (na tých býva logo klubu alebo predajcu). Vzhľadom na námornícky pôvod máva viac vypchaté ramená. Býva vyrobený prevažne z vlny. Nikdy nie je kockovaný, alebo so vzorom kohútej stopy, rybej kosti, či pepita. Nosí sa prevažne so svetlými nohavicami napr. typu chinos. Stretneme sa s nim najmä pri vodných športoch alebo tenise, či golfe. Obľúbený je hlavne v Anglicku, Francúzsku a Taliansku, kde sa okrem vyššie zmienených športov zvykne nosievať na víkendové aktivity, záhradné párty alebo do prímorských reštaurácií.

KLASICKÝ RTW YVES SAINT LAURENT BLAZER
DETAIL NA YSL BLAZER
RALPH LAUREN V BLAZERI SO ZAPÍNANÍM 6×1
PRINC CHARLES VO SVOJOM TRADIČNOM BLAZERI
NETRADIČNÝ ČERVENÝ KLUBOVÝ BLAZER

Dúfam, že som dostatočne uviedol rozdiely medzi spomínanými kúskami, ktoré Vám pomôžu lepšie sa zorientovať v pánskom slovníku. Do budúcna, si už teda pri výbere saka budete vedieť spoľahlivejšie sami vybrať to, čo potrebujete, a ani predavač Vás nepresvedčí, že kockované športové sako  je vhodné na operu. Aj keď v dnešnej dobe sa tie rozdiely stierajú, sú ľudia, ktorí ocenia presnú terminológiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *