HERRING – CAIRNGORM

Po dlhšej dobe som sa konečne dostal k písaniu ďalšieho článku. Dnes by som Vám chcel predstaviť nové topánky, ktoré som si objednal minulý týždeň. Sú trochu nezvyčajné, no zaobstaral som si ich najmä pre voľnočasové aktivity ako sú turistika, či hubárčenie. Jedná sa o čižmy anglickej značky Herring, model Cairngorm, ktorých časť sa ručne vyrába v jednej z najlepších portugálskych obuvníckych firiem, Carlos Santos.

Už na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o obuv do terénu. Siahajú vysoko nad členky, preto pri chôdzi neprenikne lístie, či kamienky do topánky. V oblasti nad priehlavkom sa nachádza masívny remeň, ktorý pevne fixuje chodidlo pri chôdzi. Vyrobené sú z brúsenej kože, ktorá je ešte povoskovaná, čo ju robí vodeodpudivou. Ich farba pôsobí starodávne, čiže má takzvanú patinu. Výhody oproti klasickej lesklej koži sú tie, že škrabance vzniknuté od konárov, či kameňov nezanechajú trvalé ryhy na topánke. Takmer všetky škrabance sa dajú prípravkami pekne zahladiť. Aj hlboké škrabance, ktoré sa nepodarí odstrániť, nie je vidno, keďže farebný dizajn ich dostatočne kamufluje.

Podrážka je asi najdôležitejšou časťou, respektíve jej dezén. Celá je z tvrdenej gumy a šitá do rámu metódou goodyear. Vzor je prispôsobený na bezpečnú chôdzu v horách.

Mal som ich už možnosť vyskúšať, a počas celej prechádzky po lese boli veľmi komfortné. Na nohách som ich síce mal len hodinu a pol, no je to dosť dlhá doba aby človek zistil, či sa tvoria otlaky. Bežne nosievam UK 42, no tieto sú 42,5, čo sa ukázalo ako dobrá voľba na niekoľko hodinové nosenie s hrubými ponožkami. Ak hľadáte turistickú obuv, ktorá nie je bežná trekingová, topánky ako tieto sú bezpečná voľba.

2 thoughts on “HERRING – CAIRNGORM

 • 20. novembra 2020 at 20:33
  Permalink

  Dobrý deň, neuvažovali ste na výlety v prírode vyskúšať vysoké topánky (boots) konštrukcie veldtschoen, napr. od anglických výrobcov Tricker’s alebo Crockett and Jones?

  Reply
  • 20. novembra 2020 at 22:09
   Permalink

   Dobrý večer, áno rozmýšľal som aj nad konštrukciou, ktorú spomínate, no rozhodla skôr cena vs. využitie, keďže som len rekreačný turista 🙂 Ak by som chodieval na náročnejšie výlety v rôznom počasí, tak zainvestoval by som do veldschoen nepremokavej konštrukcie pravdepodobne.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *