VINTAGE SVETRE

Žijeme v dobe, keď celý svet je zahltený módnym priemyslom a ázijské výrobky sú dostupné doslova na každom kroku za „babku“. Vážiť si poctivú ručnú prácu sa veľmi nenosí, aj keď na druhej strane mám pocit, že posledné roky si začínajú ľudia opäť uvedomovať, že nie vždy kvantita je dôležitá a veci môžu za sebou skrývať príbeh. Rozumiem, nie každý si môže dovoliť zaobstarať si drahé topánky, či oblečenie na mieru, ale je tu možnosť ako aspoň čiastočne bojovať proti tomuto novodobému fenoménu zvanému módny konzum. Prečo to spomínam? Je tu cesta, ako si takmer každý vie nakúpiť krásne, nadčasové a hlavne výnimočné kúsky za dobrý peniaz a šetriť tým aj životné prostredie. Takouto variantou sú tzv. vintage shopy. Jedná sa v podstate o secondhandy, kde dominujú retro kúsky oblečenia. Na Slovensku stále prevláda akási averzia voči týmto obchodom a berú sa za niečo podradnejšie, no v okolitých krajinách sú vyhľadávanou lokalitou. Módni blogeri po celom svete nakupujú v týchto predajniach, keďže tam viete nájsť také kúsky do šatníka, ktoré inde nenájdete. Skvelá cena je len bonusom. Keďže retro mám strašne rád, rozhodol som sa zavítať do jedného z nich – Vintage shop v KE. V tomto článku predstavím 2 svetre, ktoré som si tam kúpil. Priznám sa, spočiatku som sa cítil trocha neisto, no hneď po príchode, keď ma pekne privítali predavačky a videl som tú atmosféru, tak zvláštny pocit opadol. Ľudia, ktorí sa tam nachádzali evidentne mali svoj osobitý štýl a hľadali niečo jedinečné. Boli tam skupiny od tínedžerov, cez zahraničných študentov až po starých ľudí, a každý si prezeral to svoje. Pridal som sa k nim a začal si obzerať veci, z ktorých fakt niektoré vyčnievali svojou výnimočnosťou. V nasledujúcich riadkoch predstavím spomínané dva svetre a tretí som dostal od sestry na vianoce. Fotky som sa snažil prispôsobiť štýlu, ktorý tu prezentujem.

Prvý sveter je zložený z čistej vlny, obsahuje vzor, ktorý mi pripomína 30 – 40 roky. Veľkostne je to M. Najlepšie sa nosí s hrubšou košeľou, alebo s nátelníkom, keďže táto hrubá vlna miestami hryzie. Hodí sa na voľnočasové aktivity.

Ďalší sveter je z vlnenej zmesi, pocitovo je oveľa príjemnejší. Ani pri tenučkej košeli nie je cítiť kusanie. Vzorom by som ho priradil niekde do 50tych rokov.

Posledný sveter je na zapínanie, ktorý ako som spomínal, bol darček. Je z bavlnenej zmesi. Tento nie je z vintage shopu. Pocitovo je najpríjemnejší. Úlohu hrá, si myslím, aj iné spracovanie v dnešných fabrikách. Vzor je ťažko priradiť do nejakej dekády, ale prikláňam sa skôr k 2 polovici 20teho storočia.

Všetky svetre sa hodia na jesenné mesiace, alebo len tak na štýlové posedenie v pohodlí domova. Hodia sa k voľnočasovým oblekom, ktoré nemajú moderný strih, alebo k tweedovým sakám. Povedzme si, že kde v dnešnej dobe kúpite takéto kúsky oblečenia  ak nie vo vintage shope. A cena? 1,50 € za kus. Tento tretí sveter je skôr výnimkou, že sa takýto vzor nájde aj dnes na eshope. Dúfam, že sa Vám článok páčil, a trochu som pomohol odbúrať predsudky voči týmto obchodom.

2 thoughts on “VINTAGE SVETRE

 • 21. februára 2020 at 23:07
  Permalink

  Dobre napísané. Začal som tiež nakupovať niečo zo second-handov. Aj v tomto z Košíc som raz náhodou našiel aj keď nie retro, ale veľmi kvalitné Dolce Gabbana formálne topánky za 24 €. Cena nových by bola okolo 300 – 500 €. Neďaleko neho je second-hand Textile House, odkiaľ mám sako zo 100 % vlneného flanelu za cca 2 € (zn. Uniqlo).
  Ešte lepšie je prehrabávať sa v online second handoch a outlet obchodoch. Najlepší z nich je v poslednej dobe remix shop, skadiaľ síce aj za viacej peňazí sa dajú kúpiť neskutočné skvosty. Nové veci s visačkou za 1/4 ceny napríklad, len treba sledovať ceny, lebo tam skáču ako na hojdačke.

  Reply
  • 23. februára 2020 at 9:17
   Permalink

   Vdaka za tip. V tom vintage som.nasiel aj nejake tweedove saka,tiez za par €. Clovek ani neveri,kym neuvidi. Ak budem v KE a budem mat cas,zavitam tam.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *