LOAFERS – STRUČNÝ PREHĽAD

V nedávnom článku (http://mpdiar.sk/?p=612) som písal o topánkach vhodných na leto. Ako som spomínal, loafery patria medzi mojich favoritov, preto si ich teraz bližšie priblížime. Najskôr si ale povieme krátku všeobecnú charakteristiku: Sú to topánky, ktoré nemajú šnúrky, obsahujú malý opätok a nasúvajú sa jednoducho na nohu. Horná časť je vždy oddelená od podrážky, na rozdiel od klasických mokasín. Sú nízke, preto členok je odkrytý. Nosia sa s klasickými ponožkami alebo s ponožkami s nízkym profilom (invisible socks). Určite sa nájde veľa ľudí, ktorí si radi niečo prečítajú o týchto ikonických topánkach, preto sa pozrieme bližšie na jednotlivé typy, z ktorých každý skrýva iný príbeh.

The Wildsmith loafers: História týchto topánok siaha do roku 1926, keď Raymond Wildsmith vytvoril voľnočasovú obuv na vidiecke sídlo pre kráľa Georga VI. Prvý model bol pomenovaný „582“.  Toto boli prvé loafery, ktoré sa ľahko nasúvali na nohu, boli pohodlné, a preto sa stali veľmi obľúbené. Sú charakteristické pásikom kože, zvaným sedlo, namiesto šnúrok, ďalej švom na priehlavku a vertikálnym stehom vpredu spájajúcim pravú a ľavú časť topánky.

Wildsmith loafers od anglickej značky Wildsmith

The Aurland loafers: Začiatkom 20 storočia Nils Gregoriussen Tveranger ako mladý obuvník odišiel sa priučiť remeslu do Severnej Ameriky, aby neskôr v roku 1930 predstavil svoje loafery. Inšpiroval sa indiánskymi mokasínami a obuvou, nosenou rybármi v jeho rodnom meste. Obsahujú vyvýšený šev na priehlavku a nad prstami. Taktiež sedlo.

Aurland loafers od Loake

The Penny loafers: V roku 1936 G. H. Bass predstavil svoj model topánok, ktoré obsahovali sedlo a jednoduchý šev na priehlavku. Nazval ich „weejuns“ a ihneď sa stali veľmi populárne, najmä medzi mladými školákmi, ktorí si do výrezu na sedle vkladali drobné centy (penny), aby ich mali k dispozícii keď potrebovali telefonovať. Od vtedy sa zovšeobecnil názov „penny loafers“.

Penny loafers značky Edward Green

The kiltie loafers: Tieto loafery boli navrhnuté v 50 rokoch a inšpirované škótskou kultúrou. Obsahujú výrazné zdobenie na priehlavku – koža, pripomínajúca škótsku sukňu (kilt), ktorá je zaistená strapcami, alebo sedlom. Na rozdiel od vyššie spomenutých je vhodná na voľnočasové aktivity ako napríklad záhradná párty.

Kiltie loafers od výrobcu G. H. Bass & Co.

The Gucci loafers: Taliansky dizajnér Aldo Gucci predstavil tieto topánky v roku 1953. V tej dobe v Amerike boli loafery veľmi populárne, no v Európe neboli až také rozšírené. Pri vydaní týchto modelov sa ale situácia zmenila a ľudia začali nosiť loafery aj do mesta. Gucci sa inšpiroval konským sedlom, konkrétne strmeňmi, ktorých mosadzná zmenšenina zdobí vršok týchto topánok. Boli vyrábané v čiernej farbe, kým zvyšné modely v tej dobe boli skôr hnedé, keďže slúžili ako voľnočasová obuv.

Gucci loafers od Gucciho

The Belgian loafers: V 50tych rokoch Henri Bendel predal svoj rodinný obchod s topánkami a kúpil dve 300 ročné továrne na výrobu obuvi. Následne v roku 1954 priniesol na trh tento model, ktorý sa stal ihneď veľmi populárny v celej krajine. Tým zachránil Belgický obuvnícky priemysel, za čo bol odmenený dvoma rytierskymi oceneniami. Táto topánka je charakteristická výraznou mašľou v prednej časti a stehmi šitými zvnútra, aby sa dosiahol jemný vzhľad. Sú k dispozícii v rôznych farbách, či materiáloch.

Belgian loafers od talianskeho výrobcu Velasca

The Tassel loafers: V 50tych rokoch si herec Paul Lucas zaobstaral oxfordky so strapcami, ktoré po návrate do USA ukázal výrobcom obuvi, a požiadal ich, aby mu vyrobili niečo podobné. Tieto ikonické kúsky uzreli svetlo sveta v roku 1957. Od vtedy si ich obľúbilo veľmi veľa známych osobností. Vznikli v spolupráci Brooks Brothers a Alden shoes Co. Na vrchnej časti majú výrazné strapce (tassel), a horná časť je popretkávaná koženým pásikom.

Tassel loafers španielskej značky Carmina

Takže sme si povedali stručnú charakteristiku loaferov, teraz už len niekoľko slov k ich využitiu. Čo sa týka nosenia tak, perfektne sa hodia ako k obleku, tak aj k voľnočasovým nohaviciam, či šortkám. Kittle, tassel modely sú vhodné na voľnočasové aktivity, ako prechádzky či rodinné grilovačky na dvore. Sedia skvele so šortkami, chinos, či ľanovými nohavicami. Gucci si môžeme vziať na letné svadby, oslavy alebo večerné stretnutia s priateľmi. Belgian loafery sú taktiež dosť výstredné, no v neutrálnych farbách sa môžu vziať k bežnému obleku. K extravagantnejším farbám sa hodia skôr netradičné obleky, ktoré v našich končinách sú extrémne raritné. Najvšestrannejšie podľa môjho názoru sú Penny, Aurland a Wildsmith, ktoré nosievam k všetkým typom nohavíc, taktiež k oblekom. Vo všeobecnosti by sa loafery nemali nosievať s dvojradovými oblekmi, no v dnešnej dobe už neexistujú striktné pravidlá.

Dúfam, že som Vás inšpiroval a pri najbližšej plánovanej kúpe topánok, sa rozhliadnete po loaferoch, ktoré sú vynikajúce na nosenie najmä v letnom období.

Nakoniec foto mojich loaferov: čierne a tmavohnedé – Wildsmith loafers, hnedé – Tassel loafers, hnedé a sivé semišky – Penny loafers a bordové – Aurland loafers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *