AKÉ TOPÁNKY SI VYBRAŤ NA LETO?

S letom prichádza aj obmena celého šatníka vrátane topánok, ktoré v tomto období majú svoje špecifiká. Klasické topánky ako derby, či oxford môžeme nosiť počas celého roka, no v tomto článku si povieme niečo o topánkach charakteristických práve na leto. Samozrejme môžete svoje topánky oživiť napríklad farebnými šnúrkami, no existujú určité typy obuvi, ktoré by nemali u žiadneho milovníka klasiky chýbať. Poďme sa teda pozrieť na ne. Začneme od najformálnejších.

Loafers (loufery): u nás nesprávne nazývané aj mokasíny, sú topánky, ktoré sa dlhodobo radia medzi klasickú, elegantnú letnú obuv. Ich história siaha do začiatku 20tého storočia, no bližšie o jednotlivých modeloch a ich charakteristikách si povieme inokedy. Od mokasín sa oddeľujú najmä separátnou podrážkou a opätkom. Väčšinou sú z viacerých kusov kože. Nenosia sa naboso ale väčšinou s ponožkami s nízkym profilom, či klasickými ponožkami. Existujú v koženom, alebo semišovom prevedení. Pre ich nadčasový a elegantný vzhľad sa dajú kombinovať ako s oblekmi, tak aj so šortkami a polom tričkom. Nemali by sa nosievať s dvojradovým oblekom. Ich využitie ich radí medzi favoritov medzi letnými topánkami.

Loafers, typ Wildsmith

Boat shoes: Bližšie som Boat shoes už predstavil v článku http://mpdiar.sk/?p=358. Aj keď pôvodne boli navrhnuté pre chôdzu na jachte alebo inom plavidle, v dnešnej dobe ich môžeme často vidieť v prímorských oblastiach na promenádach, alebo reštauráciách. Stali sa veľmi obľúbenou voľbou v dovolenkových destináciách. Dajú sa kombinovať ako s blazerom, tak aj s kraťasmi a polo košeľou. Väčšinou sú zložené z kože a gumy, môžeme ich nájsť aj v látkovom či semišovom prevedení. Ich komplexnosť využitia a viac ako 80 ročná história ich radí medzi najuniverzálnejšiu letnú obuv posledných dekád.

Boat shoes

Driving mocs (šoférske, vodičské mokasíny): Najprv si povieme čo vlastne mokasíny znamenajú. Ide o koženú obuv s flexibilnou podrážkou, kde spodná časť topánky nad prstami a nad priehlavkom je s vrchnou časťou šitá do tvaru písmena  U. Zdobené sú často korálkami, či ornamentmi. Zmienka o mokasínach ako obuvi, je tisíce rokov stará. Termín mokasín sa datuje do 17. storočia, v indiánskej terminológii znamená: topánka. Pôvodné mokasíny boli z jedného kusu kože v oblastiach s menej náročným terénom, alebo podšité bizóňou kožou tam, kde sa nachádzali skaly či ostrý reliéf. A prečo driving? Ich využitie si obľúbili najmä šoféri, pre ich jednoduchosť obúvania a gumené vzory na podrážke, ktoré bránia nahromadeniu blata na topánkach a tým neznečisťujú interiér auta.  Sú väčšinou z jedného kusu kože, aj keď to nie je pravidlom. V dnešnej dobe  sú, práve že, skôr podšité gumou. Napriek tomu, že vychádzajú z indiánskych mokasín, tak v 20 storočí sa začali využívať ako elegantnejšia forma obuvi.  Existujú v širokej škále farieb, teda sú určené najmä pre casual štýl. V horúcich dňoch skvelá voľba či už k šortkám, alebo k chinos.

Semišové mokasíny

Espadrilles (espadrilky, plátenky): tieto ležérne topánky majú pôvod v španielsku niekedy v 14tom storočí. Zmienka o podobných topánkach je ale staršia ako 4000 rokov. Kedysi boli považované za lacnú robotnícku obuv, no postupom rokov sa z nich stali štýlové kúsky, ktoré prišli na výslnie v 80tych rokoch 20tého storočia. Zložené sú z bavlny alebo plátna. Podrážka je flexibilná, vyrobená z prepletených trávnatých vlákien, prišitá pomocou hrubého vlákna. Ideálne pre nosenie na pláž, jazerá či kúpaliská. Nemali by sa namočiť, lebo strácajú pevnosť. Nosia sa najmä so šortkami.

Platené Espadrilky

A ako bonus –  Semišové topánky: tento typ obuvi nie je vyslovene určený len na leto, no vzhľadom na množstvo farebných kombinácií, v ktorých sú dostupné, k letu neodmysliteľne patria. V letných farbách ako krémová, modrá, či zelená, ich kľudne môžete vziať k svetlému obleku či ležernému saku. Formálnosťou by som ich prirovnal niekde k loaferom.

Modré semišky, full brogue typ oxford

Takže páni, ak chcete pôsobiť elegantne a vkusne, tak žabky, flip flopy, sandále, crocsy atď. nenosiť. Jediná možnosť je len okolo domu, poprípade na piesočnatej pláži. V žiadnom prípade si ich neberte do reštaurácie, či do spoločnosti, lebo nik nie je zvedavý na odhalené chlapské nohy 🙂

One thought on “AKÉ TOPÁNKY SI VYBRAŤ NA LETO?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *