VRECKOVKY DO SAKA – 2. ČASŤ

Keď sme sa už rozhodli, akú vreckovku si vyberieme, je otázkou, ako ju do vrecka zložiť. Samozrejme tak, aby to nepôsobilo umelo, respektíve gýčovo. Na začiatok treba pripomenúť, že žiadne naaranžované vreckovky na papieri alebo v tvare trojuholníka, už zakúpené v obchode, nie sú absolútne vhodné a vyzerajú smiešne. Preto sa im vyhýbajte míľovými krokmi. Ďalej treba myslieť na to, že nie každá vreckovka je vhodná na každý typ zloženia. Údajne existuje cez 800 spôsobov, ako zložiť tento štvorcový kúsok látky do vrecka, no spomeniem tu len 9 spôsobov, ktoré úplne vystačia každému mužovi. Poďme si teda zhrnúť tieto spôsoby.

  • TV fold (televízny redaktor, prezidentský spôsob, klasický) – jedná sa o jeden z najzákladnejších spôsobov ako poskladať vreckovku. Hodí sa na formálnejšie udalosti, alebo k business oblekom, či tmavším sakám. Vhodný je najmä pre biele vreckovky z ľanu, či bavlny. Pri zložení by mal vyčnievať asi 1 cm.
Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je tv-fold-1024x1024.jpg

Rozprestretú vreckovku (1) si preložíme na polovicu najprv v horizontálnej osi (2), potom vo vertikálnej (3) a nakoniec ešte raz vertikálne (4). Dostaneme malý obdĺžnik, ktorého spodnú časť podľa potreby zalomíme a vložíme do vrecka.
TV fold
  • Puff fold (nadýchaný, vydutý spôsob) – jeden z mojich obľúbených, ktorý sa hodí najmä pre väčšie hodvábne vreckovky. Väčšie preto, lebo vreckovka malého rozmeru by sa pri pohybe stratila v náprsnom vrecku. Musí vytŕčať niekoľko centimetrov, aby ho bolo dostatočne vidno.
Pravou rukou si chytíme stred vreckovky (1), prevlečieme cez palec a ukazovák ľavej ruky (2), pozdĺžne zakrútime o 180 st (3) a priečne preložíme, aby sme skryli ostré konce za kupolu (4).
Puff fold
  • Upside down puff fold (naruby, hore nohami vydutý spôsob) – taktiež jeden z najpoužívanejších v mojich sakách. Nutná je opäť veľká vreckovka. Zloženie je podobné ako pri predchádzajúcom spôsobe, no tentoraz vytŕčajú aj rohy vreckovky. Rohy by mali trochu prevyšovať kupolu vreckovky a nachádzať sa za ňou. Niekedy si ju ukladám tak, že kupola je vedľa rohov.
Prvé tri body sú rovnaké ako predchádzajúcom, len pri 4. bode je zalomenie iné, to znamená, že ostré konce budú trochu prevyšovať kupolu (4).
Upside down puff fold
  • One point fold (jednobodový, jednošpicový) – jednoduchý spôsob ak nechcete príliš experimentovať, mne sa osobne príliš neľúbi, no niekomu bude možno práve tento najviac vyhovovať. 
Otvorenú vreckovku (1) si preklopíme horizontálne (2), vertikálne (3), potom cez uhlopriečku pravý dolný koniec k ľavému hornému koncu (4).
V 4. bode nám vznikol trojuholník, ktorého pravú stranu čiastočne preložíme (5), následne aj ľavú (6). Vznikla nám akási taštička, ktorú vložíme do saka.
One point fold
  • Two point fold (dvojbodový, dvojšpicový) – podobný spôsob, trošku pestrejší. Vhodný ako pre formálnejšie tak aj pre casual príležitosti.
Prvé dva body sú rovnaké ako pri one point, pri treťom obrázku ale pravý spodný roh neprekladáme v uhlopriečke presne k ľavému hornému, ale asi 2 cm vpravo (3). Následne oba bočné rohy preložíme k sebe ako pri vyššie uvedenom one point-e.
Two point fold
  • Crown fold (cagney, korunkový spôsob) – tento je trochu zložitejší, vhodnejší prevažne pre casual štýl.
Otvorenú vreckovku preložíme takmer v uhlopriečke, ale pravý dolný a ľavý horný roh sa neprekrývajú, sú pri sebe (1). Následne ľavý dolný preložíme smerom doprava nahor (2) a na opačnej strane to isté (3). Bočné strany vzniknutého útvaru preložíme do zadu, aby sa nám zmestil do vrecka, najprv pravý roh (5).
Potom ľavý roh (5) a nakoniec aj spodný (6). Takúto korunku vložíme do vrecka.
Crown fold
  • Shell fold (spôsob v tvare mušle, ulity) – taktiež zložitejší spôsob skladania, vhodný pre najformálnejšie udalosti.
Otvorenú vreckovku si preložíme v uhlopriečke na dva rovnaké trojuholníky a ľavý ukazovák položíme na stred najdlhšej strany (1). Následne predný horný roh preložíme k ľavému rohu (2). Ukazovák ale stále držíme na pôvodnom mieste aby nám držal nehybne vreckovku a umožnil prekladanie rohov.
Keď sme si presunuli predný horný roh, tak roh, čo bol predtým vpravo, sa posunul smerom hore. Tento si teraz chytíme (3) a preložíme doľava k predchádzajúcim rohom (4).
Ostal nám už len posledný roh, ktorý si chytíme (5) a preložíme k ostatným (6). Vznikne nám akýsi trojuholník.
V mieste, kde sme ho držali ľavým ukazovákom, ho uchytíme pravou rukou a oproti za rohy ľavou (7), následne ho akoby zrolujeme a palcami vkladáme cíp trojuholníka do rolky (8). Vznikne nám útvar v tvare ulity (9).


Shell fold
  • Scallop fold (lastúra) – pomenovaním veľmi podobný spôsob, no nie príliš vhodný na formálne udalosti.
Vreckovku si preložíme po uhlopriečke (1), vzniknutý trojuholník na polovicu (2). Jeho pravý roh smerom doľava nadol (3), z opačnej strany to isté (4).
Bočné hrany zalomíme do zadu z oboch strán, aby sa nám zmestila do saka (8,9).
Scallop fold
  • The dunaway fold (kvetinový, táborák) – tento sa hodí ako k neformálnym, tak aj k formálnym udalostiam. Veľmi jednoduchý a štýlový spôsob ako zložiť vreckovku.
Pravou rukou si chytíme vreckovku centrálne (1), následne prevlečieme cez palec a ukazovák ľavej ruky (2), kupolu zalomíme a skryjeme za voľné rohy (3). Vznikne nám kvetinový vzor (4).
The dunaway fold

Takže to boli spôsoby, ktorými sa môžete inšpirovať pri najbližších udalostiach, keď sa rozhodnete vziať si vreckovku. Samozrejme do bežného života vám vystačia 2-3 spôsoby, no niekedy ak máte chuť zaexperimentovať, môžete sa realizovať. Ja osobne najviac využívam prvé tri a posledný spôsob. Na záver by som ešte dodal, že ak chcete niečo príliš extravagantné, talianske, skúste vložiť vreckovku do kabáta, vesty, eventuálne do vrecka na košeli. Bežnému človeku by som to ale neodporúčal, lebo pokiaľ nežijete štýlom ,,sprezzatura,, bude to faux pas. Preto doporučujem držať sa klasiky, ktorou nikdy nič neskazíte. Snáď sa Vám oba články o vreckovkách páčili a rozhodnete sa viac zakomponovať tento malý kúsok látky do bežného života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *