VRECKOVKY DO SAKA – 1. ČASŤ

Vreckovky do saka patria k neodmysliteľnému doplnku pánskeho klasického oblečenia. Niekedy si človek ani neuvedomí ako vedia vyzdvihnúť bežný oblek na vyššiu úroveň. Ale pozor, rovnako ako vedia pozdvihnúť vzhľad smerom nahor, vedia ho aj úplne zničiť. Preto by sme mali byť vo výbere vreckovky opatrný a riadiť sa bazálnymi nepísanými zásadami. Schválne nepíšem pravidlami, lebo podľa mňa by to bolo príliš trúfalé. V tomto článku si povieme niečo o výbere vreckovky, ako a s čím ju kombinovať a čomu sa vyvarovať. Budem sa snažiť nejako prehľadne to podať v jednotlivých bodoch aj keď presné pravidlá nie sú.

 1. Najskôr si vyberieme oblek, respektíve športové sako podľa úrovne formálnosti. K nemu zvolíme kravatu, ktorá pripadá danej udalosti. Napríklad business navy alebo tmavošedý oblek lepšie pôsobí s hodvábnou decenetnou kravatou ako trebárs kockované športové sako.

  Decentná kravata sa nehodí k športovému saku, taktiež ani vreckovka.
 2. Ak si vyberieme vychádzkový oblek, kľudne môžeme vyberať kravaty aj pestrejšie, či vzorované, ale tak, aby vzor kravaty a saka nebol podobný. Napríklad pásiky či kocky.
  Kravata príliš splýva so sakom, radšej zmeníme za jednoduchší vzor.

  Vychádzkový oblek s pestrejšími doplnkami.
 3. Volíme maximálne tri druhy vzorov na oblečení, viac by pôsobilo rozladene. Samozrejme existujú páni, ktorí kombinujú viacero druhov vzorov, no to vyžaduje skúsené oko.

  Celé je to príliš prekombinované.
 4. Ak sme si už vybrali sako a k nemu prisluhujúcu kravatu, tak je čas na vreckovku. Najjednoduchšou voľbou pri výbere je biela vreckovka. Bavlnená, ľanová alebo hodvábna. Tú by som odporúčal zabezpečiť ako prvú. Ale aj tu pozor. Neladí dobre so svetlo modrou košeľou. Vzhľadom na svoju úroveň formality nenosíme ju ani s twídovým sakom či oblekom. Ak obsahuje kontrastný jemný lem na periférii, tak úroveň formálnosti klesá.
  Biela vreckovka sa nehodí k slabo modrej košeli.

  Biela ani k tweedu, ktorý je voľnočasový.
 5. Ak sa rozhodneme postúpiť na vyššiu úroveň ako biela, začína to byť trošku náročnejšie. Často je dobré vyberať materiály či farby podľa ročného obdobia, niekedy aj dokonca podľa počasia. V jeseni, či zime vyberáme skôr tlmené tóny a hrubšie materiály.

  Hore máme jarné a letné vreckovky, dole skôr jesenné a zimné.
 6. Kravata s vreckovkou by mali spolu pôsobiť koherentne aj na základe materiálu, ale nikdy by nemali byť totožné. Myslím tým z jednej sady, ktoré sú dostupné takmer vo všetkých obchodoch s pánskym oblečením. Prečo by nemala byť rovnaká? Pôsobí to lacno, bez citu pre štýl či kúsku elegancie.
  Nenosíme kravatu a vreckovku z jedného setu.
 7. Vyhýbajme sa príliš lesklým či jasným koloritom a hlavne polyesteru.
 8. Jednoduchšie sa kombinuje jednofarebná kravata s pestrejšou vreckovkou a naopak, pestrá kravata s monotónnou vreckovkou.
 9. Väčšina kravát má svoju základnú (primárnu) a vedľajšie farby (sekundárne). Rovnako to platí aj pre vreckovky. Ak je trebárs kravata modrá s bielym vzorom vyberieme si radšej bielu vreckovku s modrým vzorom. Ďalší príklad je kravata s primárnou hnedou farbou, ku ktorej doplníme napríklad modrú vreckovku s okrskami hnedej farby. To znamená farba, ktorá prevláda na kravate, mala by byť zastúpená v menšej miere na vreckovke. Stačí ak vreckovka bude obsahovať len kúsok farby, ktorá je dominantná na kravate. Samozrejme môžu byť kľudne aj dve podobné primárne farby (trebárs bordové) na oboch kúskoch oblečenia, no nemali by byť príliš zhodné vzorom a materiálom.Odtiene dvoch podobných farieb (slabo hnedá s čokoládovou, alebo červená s vínovou) taktiež nepôsobia zle. Hlavne to musí vyzerať harmonicky.
  Primárna farba kravaty je modrá, sekundárna je biela. Pri vreckovke je to presne naopak.
  Podobný príklad: kravata s primárnou farbou hnedou, sekundárnou modrou a béžovou, vreckovka je naopak modrá s okrskami hnedej

  Obe farby vínové no na hornom obrázku sú príliš podobné. Na spodnom obrázku je tá istá vreckovka, len otočená naruby.
 10. Čím zložitejší vzor na košeli či saku, tým jednoduchšia kravata a vreckovka.

  Pestrejšia košeľa, jednoduchšia kravata.
 11. Ak má vreckovka viac farieb alebo vzorov, môžete ju kombinovať s viacerými kravatami, pri zložení sa niektoré farby stratia, naopak iné vyniknú.
 12. Okrem kravaty môžete vreckovky kombinovať napríklad s vestou, košeľou či manžetovými gombíkmi.

  Doladenie vreckovky k veste.

Na záver by som dodal len toľko: Hlavné je cítiť sa dobre a mať pocit istoty v tom, čo máte na sebe. Výber vreckovky nie je ťažký a s trochou skúsenosti to budete robiť podvedome. Pár sekúnd pred zrkadlom vám neublíži, no konečný výsledok bude stáť za to. Pamatajte, že kombinácia správne zvoleného obleku a doplnkov podľa formálnosti je kľučom k štýlovému vzhľadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *