JESEŇ – 1. ČASŤ

Konečne tu máme jeseň. Neviem ako vy, ale ja už som mal tých tropických teplôt celkom dosť. Toto ročné obdobie patrí medzi moje favority, hlavne čo sa oblečenia týka. Denné teploty sa pohybujú okolo príjemných 15 stupňov, čo sa perfektne hodí pri nosení sák. Na druhej strane kabáty nám hrajú do karát najmä počas nízkych teplôt v ranných či večerných hodinách. Okolitá príroda sa nesie v pestrej škále farieb, z ktorých prevládajú najmä odtiene hnedej, zelenej či oranžovej. Je teda nutnosťou zakomponovať  tieto farby do jednotlivých outfitov. V tomto článku si povieme nejaké tipy, ktoré v jeseni zužitkujeme, a bez ktorých sa v týchto chladných mesiacoch len ťažko zaobídeme.  Prvá časť bude venovaná základnej charakteristike jesenného pánskeho odievania a v druhej časti si povieme niečo o doplnkoch.

Látka

Čo sa výberu látky týka, hodia sa najmä ťažšie materiály. Na obleky preferujeme hlavne flanel z vlny alebo bavlny, ktorý je jemný a hrejivý. Separátne športové saka sú perfektné z tweedu. Jedná sa o pevný a hrubý materiál, ktorý dostatočne zahreje aj pri nízkych teplotách. Ten je tvorený väčšinou z hrubej vlny a ideálny je aj na kabáty. Svoje zastúpenie tu má aj menčester.

vlnený flanel
tweed
menčester

Farby

V tomto období uprednostňujeme najmä tlmené tóny. Môžeme pracovať so širokou paletou farieb ako fialová, červená, piesková, medová,  vínová atď. Obleky parádne vyniknú v tmavo hnedej či vo farbe uhlia. Medzi moje obľúbené kombinácie patria najmä zelená s vínovou, hnedá s pieskovou,  či šedá s vínovou. Takýchto kombinácií, ktoré spolu ladia, je nespočetne veľa.

vlna medovej farby
hnedý vlnený flanel

Vzory

Nebráňme sa výrazným vzorom, ktoré sa hodia najlepšie práve teraz. Mojím obľúbencom je vzor rybej kosti (herringbone), je to taká klasika pre mňa. Ďalšie vzory ako napríklad kohútia stopa (houndstooth), kocky (prince of Wales, tartan, windopane) sú tiež skvelou variantov pre saká alebo kabáty. Na oblek skôr zvolíme jemný pásik, alebo decentné kocky. Snažme sa aby jeden, maximálne dva kúsky odevu mali výrazný vzor, nekombinovať zbytočne zložité kreácie. Napríklad k výraznému kabátu doladíme oblek s decentným vzorom ku ktorému môžeme pridať výraznejšiu kravatu opäť s nenápadnou vreckovkou.

vzor rybej kosti
vzor kohútia stopa
prince of Wales
tartan
windowpane

Takže v tejto časti sme si povedali stručne čo je pre pánsku elegantnú módu v jesennom období charakteristické. V nasledujúcom článku si bližšie priblížime doplnky, ktoré by sme v týchto mesiacoch nemali vynechať.

One thought on “JESEŇ – 1. ČASŤ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *